Wszystko o diecie bezglutenowej

Wszystko o diecie bezglutenowej

Gluten to mieszanina białek roślinnych, które występują w zbożach. W jakich dokładnie? M.in. w pszenicy, orkiszu, jęczmieniu, owsie, życie. W związku z tym gluten można spotkać zarówno w produktach naturalnych, jak i przetworzonych - pojawia się chociażby w mąkach, pieczywie, makaronach, wyrobach cukierniczych.

Dieta bezglutenowa - dla kogo?

Wskazaniem do bezwzględnego unikania glutenu jest przede wszystkim celiakia, czyli choroba autoimmunologiczna, prowadzącą do zaburzeń wchłaniania pokarmu. Osoby cierpiące na tę dolegliwość muszą się z nią zmagać do końca życia. W ich przypadku nawet mała ilość glutenu może powodować niebezpieczne konsekwencje. Dieta bezglutenowa jest również dla alergików. Uczuleni na gluten po jego spożyciu mogą napotkać objawy, takie jak pokrzywka, zapalenie skóry, obrzęki czy biegunki. W przeciwieństwie do celiakii, alergia na gluten może pojawić się na dowolnym etapie życia, a także minąć.

Taki typ odżywania zalecany jest także dla osób z nadwrażliwością na gluten, chorobą Dühringa, a także przy niektórych schorzeniach neuropsychicznych lub chorobach autoimmunologicznych (Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów).

Warto jednak pamiętać, że przejście na dietę bezglutenową należy poprzedzić konsultacją z lekarzem i wykonaniem odpowiednich badań. Nieumiejętnie dobrana dieta może skutkować niedoborem w organizmie składników mineralnych oraz witamin.

Na czym polega dieta bezglutenowa?

To sposób odżywiania, w którym całkowicie z jadłospisu eliminuje się gluten. Dieta bezglutenowa to przede wszystkim dieta lecznicza, a więc jest przeznaczona dla konkretnych osób, nie dla wszystkich. Dodatkowo, u jednych musi być stosowana przez całe życie, u innych doraźnie - o czym powinien zadecydować lekarz.

Produkty zabronione i dozwolone na diecie bezglutenowej

Świadomość występowania glutenu jest szczególnie ważna dla osób wrażliwych, które mogą zaobserwować u siebie uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak np. wzdęcia, zgaga, biegunka, bóle brzucha.

Zabronione w diecie bezglutenowej są zboża: pszenica (także orkisz, płaskurka, samopsza), jęczmień, żyto i owies oraz wszystkie produkty z ich dodatkiem. Naturalnie bezglutenowe są: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, rośliny strączkowe, sorgo, orzechy, mięso, jaja, owoce, warzywa. Za bezglutenowe uznaje się także produkty przetworzone, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (20 mg na kg). Dla osób z celiakią duży problem stanowią te produkty, które mogą zawierać gluten, chociaż się go w nim nie spodziewamy - dlatego chorzy nie powinny wybierać produktów, które zawierają ostrzeżenia o możliwej zawartości glutenu.

Dieta bezglutenowa od Zdrowie w pudełkach

Nasza dieta oparta jest na produktach naturalnie bezglutenowych, takich jak: kukurydza, gryka, ryż, proso, amarantus. Ze względu na możliwość występowania minimalnych ilości glutenu w diecie, nie powinna ona być stosowana przez osoby chore na celiakię. Dostępna jest w wariantach kalorycznych: 1200, 1500, 2000, 2500.

Bezglutenowa dieta pudełkowa zapewni gotowe posiłki na cały dzień - dzięki niej nie będziesz musiał zajmować się robieniem zakupów i szukaniem produktów wolnych od glutenu. Zyskasz również czas, który przeznaczyłbyś na gotowanie.

Zamów dietę!