Zapotrzebowanie kaloryczne - czym jest i jak je obliczyć?

Zapotrzebowanie kaloryczne - czym jest i jak je obliczyć?

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne to nic innego, jak ilość energii potrzebna organizmowi każdego dnia do funkcjonowania. Chcąc utrzymać stałą i prawidłową masę ciała, powinniśmy zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości, a także jakości pożywienia. Na zapotrzebowanie kaloryczne składa się podstawowa przemiana materii (kalorie potrzebne do utrzymania podstawowych funkcji życiowych, takich jak trawienie, oddychanie, krążenie itp.), a także aktywność fizyczna.

Od czego zależy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne?

Na zapotrzebowanie kaloryczne wpływ ma wiele czynników. Można wśród nich wyróżnić m.in.:

  • płeć, wiek, wzrost, masę ciała,
  • indywidualne tempo metabolizmu,
  • poziom aktywności fizycznej,
  • tryb pracy,
  • choroby i przyjmowane leki,
  • klimat i czynniki środowiskowe.

Należy wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie kaloryczne może się zmieniać. Będzie wzrastać w obliczu regularnego, intensywnego wysiłku fizycznego czy rozwoju organizmu (ciąża, karmienie piersią).

Jak je obliczyć?

Aby poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, należy zsumować podstawową przemianę materii, czyli spoczynkowy wydatek energetyczny, oraz energię zużywaną na pracę, aktywność fizyczną. Można znaleźć wiele wzorów na obliczenie swojego zapotrzebowania - nie ma jednak jednego - który zostałby uznany za najlepszy. Istnieje także opcja skorzystania z dedykowanego takim obliczeniom kalkulatora. Jednak najbezpieczniej skorzystać z usługi profesjonalistów i porady dietetyka. Niedokładne wyliczenie potrzebnych organizmowi kalorii może przekładać się np. na niechciane zwiększenie masy ciała.

Po co obliczać zapotrzebowanie kaloryczne?

Poznanie swojego zapotrzebowania oraz kontrolowanie spożywanych kalorii może wynikać z chęci:

  • schudnięcia,
  • utrzymania aktualnej wagi,
  • zwiększenia masy ciała.

Zejście poniżej dziennego zapotrzebowania nazywa się deficytem kalorycznym i jest stosowane w przypadku odchudzania. Z kolei przy zwiększaniu wagi oraz masy mięśniowej stosuje się nadwyżkę kaloryczną. Dobranie odpowiedniej kaloryczności spożywanych posiłków ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie, dlatego nie powinno odbywać się na zasadzie eksperymentu. Warto zaufać specjalistom, a dietę traktować nie jako karę, ale zdrowy styl życia.

W Zdrowie w pudełkach dobierzemy zapotrzebowanie kaloryczne do indywidualnych potrzeb i wspólnie zadbamy o Twoje dobre nawyki żywieniowe!